Tunceli Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Munzur Üniversitesi bünyesinde MÜDAM kuruldu

MUNZUR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ’NÜN GİRİŞİMLERİ, YÜKSEKÖĞRETİM YÜRÜTME KURULU VE TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN ONAYI İLE ÜNİVERSİTE BÜNYESİNDE DENEY HAYVANLARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (MÜDAM) KURULDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Munzur Üniversitesi bünyesinde MÜDAM kuruldu
326 views
06 Ekim 2020 - 11:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Munzur Üniversitesi’nde Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (MÜDAM) kuruldu.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu ile Tarım ve Orman Bakanlığı Genel Müdürlüğü’nün onayı ile Munzur Üniversitesi bünyesinde Pertek İlçesi’ne (MÜDAM) kuruldu. Merkezin Kurucu Müdürlüğünü ise Dr. Öğretim Üyesi Tuba Parlak’ın yaptığı aktarıldı.

Pertek İlçesi’nde kurulan merkeze ilgiyi bilgi veren Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek, “Merkez, üretim ve uygulama bölümlerinin yanı sıra yönetim bölümü olmak üzere toplam 2 alandan oluşmaktadır. Araştırmacıların çalışmalarını gerçekleştirebilmesi için tüm teknolojik imkanlar mevcut olup fare, sıçan ve tavşan türlerine ek olarak akvaryum balıkları için üretim, tedarik ve kullanım alanlarını kapsayan çalışma izinleri alındı. Ayrıca merkezde, deney hayvanı üretilen ve barındırılan tüm kapalı alanlarda dijital nem ve sıcaklık göstergeleri, otomatik ve programlanabilir havalandırma ile hava sıcaklığı düzenleme donanımı ile derecelendirilebilir aydınlatma sistemleri kuruldu” dedi.

Merkezin bir çok araştırma projesine imkan sağlayacağını belirten İpek, “Üniversitemiz içinden ve dışından, etik kurul izni alınmış birçok araştırma projesinin hayata geçirilmesine imkan tanıyabilecek kapasitedeki MÜDAM, önümüzdeki süreçlerde gerçekleştirilmesi planlanan TÜBİTAK, BAP ve diğer tabanlı projelerde deneysel hayvan modeli çalışmalarına ev sahipliği yapabilecektir” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.